Baptistry Immersion Heater 1.5kW 115V BIS-15-120-GF
Write a Review
SKU:
BIS-15-120-GF
MPN:
BIS-15-120-GF
Shipping:
Calculated at Checkout
  • BIS-15-120-GF
  • baptismal heater
  • heater label
Description
Baptistry Immersion Heater BIS-15-120-GF, 1.5kW, 120V, 15 Amp GFCI, with Water Level Float Switch.
Heater, Baptistry Immersion Series, HydroQuip, 1.5KW, 115V, 46"H x 18"W x 2.5"D with GFCI & 6' Power Cord
A great, safe, simple solution for churches without any plumbing work needed.
This New Baptistry Heater includes the safest features ever offered on an Immersion style element.
1.5kw, 115 volt immersion heater Details:
The Safest Baptistry Immersion Heater on the market today!
Water Level Safety Switch
Inline GFCI with 6' power cord
120V, 1.5kW Incoloy element
Adjustable thermostat with "OFF" position
Manual reset Hi-Limit
Stainless Steel adjustable mounting brackets
Heater "ON" indicator light
Hi-Limit tripped indicator light
Top mount handle
Operation Manual
Dimensions - 46"H x 18"W x 2.5"D
Heater Application Baptistry
Manufacturer Hydro-Quip
Model Immersion Series
Wattage 1.5kW
Heater Wattage 1.5kW