Laing 26-3473-1-5T-K Low Flow Trombone Heater 4kW Repl. Watkins 74912
Write a Review
SKU:
26-3473-1-5T-K
MPN:
26-3473-1-5T-K
Shipping:
Calculated at Checkout
Description
Laing low flow 4kw trombone style heater 26-3473-1-5T-K replaces Watkins 74912 and operates at 230v.
26" x 6" Dual Element with 24" pigtail cord and off angle box with 3/4" barb & pressure switch cord.
Specifications
Heater Length:  26.5"
Low Flow Features: Laing Trombone style, 1" tube
Voltage:  230V
Wattage:  4.0kW
Ideal for 24 hour circ pump driven circulation systems in hot tubs.
Also replaces Therm Products Caldera low flow trombone style spa heater 240v/4kW C3473-1.
6" X 26 240V lo-flo trombone style spa heater.
Heater Assembly has Dual Element with 24" Pigtail Cord and Off Angle Box with 3/4" Barb and Pressure Switch Cord